Tuesday , October 13 2015
Templates by BIGtheme NET
Ballina / Kronika e zezë

Kronika e zezë

Nga shpërthimet në Ankara, 30 të vrarë- mbi 100 të plagosur

ANKARA

Tridhjetë njerëz janë vrarë dhe 126 janë plagosur nga dy shpërthime që kanë ndodhur jashtë staconit kryesor të trenit në Ankara. Shifrat janë bërë të ditura nga Ministria e Brendshme e Turqisë. Qeveria turke e ka cilësuar incidentin si “sulm terrorist”. Së paku 20 të vrarë nga shpërthimet në Ankara ...

Lexo më shumë »

Arrest shtëpiak për serbët e arrestuar të “Srbijasuma”

ARREST

Gjykata Themelore në Ferizaj, Dega në Shtërpcë, ka vendosur masën e arrestit shtëpiak dhe ndalimin për t’iu afruar vendit apo selisë ku kanë ushtruar veprimtarinë gjashtë të dyshuarit nga Komuna e Shtërpcës për shkak të dyshimit të bazuar për veprat penale shkretërimi i pyjeve. Të arrestuarit ishin pjesë e kompanisë ...

Lexo më shumë »

Tiranë, grabitje me maska në autostradë

2212

Një automjet është grabitur gjatë orëve të vona të së premtes në autostradën Tiranë-Durrës. Deri më tani mësohet se ngjarja është kryer nga dy persona të maskuar dhe të armatosur, por ende nuk bëhet e ditur nëse ka të lënduar, apo nëse policia, e cila ka mbërritur në vendngjarje, të ...

Lexo më shumë »

Londër, 72 vite burg 6 shqiptarëve. Importuan 500 kg drogë

0

Gjashtë shtetas shqiptarë, pjesë e një organizate kriminale që sipas policisë kishin importuar në Angli drogë, vlera e së cilës kapte 166 milionë stërlina, janë dënuar me 72 vite burg në total. Të dënuarit janë: Besnik Berisha, 57 vjeç, me 14 vite burgim, Xen Muçaj, 39 vjeç, me 16 vite ...

Lexo më shumë »

Arrest shtëpiak për 6 serbët

02

​Arrest shtëpiak dhe ndalim për t’iu afruar vendit apo selisë ku kanë ushtruar veprimtarinë ndaj gjashtë të dyshuarve nga Komuna e Shtërpcës për shkak të dyshimit të bazuar për veprat penale shkretërimi i pyjeve nga neni 357 paragrafi 2 dhe vjedhja e pyllit nga neni 358 paragrafi 2 të KPRK-së. ...

Lexo më shumë »

Në një pyll të Lipjanit gjenden dy raketa

52

Sipas raportit të Policisë së Kosovës, të publikuar sot, dje, në orën 14:30 pas një informate ka gjetur në një pyll të Lipjanit në një bidon të plastikës, dy raketa M-50, një mbushje, dy karikatorë të AK-47 dhe disa karikatorë të tjerë të zbrazët, raporton Koha.net. Njësiti i EOD-i FSK-se ...

Lexo më shumë »

Theret me thikë një shqiptar në Austri

3

Në orët e hershme të ditës së premte ka ndodhur një përleshje mes një kosovari dhe tuniziani. Kosovari mbetet i plagosur, ndërsa tuniziani ka ikur nga vendi i ngjarjes. Një përleshje e dhunshme mes një kosovari 43 vjeçar dhe një refugjati tunizian 25 vjeçar ka përfunduar me therje më thikë ...

Lexo më shumë »

Arrestohen 5 studentë të Universitetit të Gjakovës

1

Policia e Kosovës ka intervenuar sot paradite për t’i zhbllokuar dyert e Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani” duke arrestuar pesë studentë. Këtë e konfirmoi për KALLXO.com, drejtori rajonal i policisë në Gjakovë, Kristë Gjokaj. Një grup studentësh të këtij universiteti, që në mëngjes kishte bllokuar dyert e rektoratit të këtij ...

Lexo më shumë »

Tepelenë, e godet rrufeja, vdes bariu 65-vjeçar

65

Një bari 65-vjeçar ka humbur jetën mbrëmjen e sotme, pasi është goditur nga rrufeja. Policia bën me dije se viktima është Bashkim Kadena, banues në Gjirokastër. Mësohet se në momentin kur u godit nga rrufeja bariu ndodhej në malin e fshatit Salari, në Tepelenë. Policia ka mbërritur në vendngjarje dhe ...

Lexo më shumë »

Arrestohen pesë persona për marrje me prostitucion

3

Dje në qytetin e Pejës, pas një pune hetimore, policia ka arrestuar katër meshkuj dhe një femër, shtetase e Shqipërisë, nën dyshimin se janë përfshirë në vepra të ndryshme të prostitucionit. Divizioni për Kundërvajtje në Gjykatën Themelore të Pejës, sipas raportit të policisë, e ka dërguar rastin me procedurë të ...

Lexo më shumë »

Tentim vrasje në Klinë

9

Dje rreth orës 18:20 në Klinë, një vrasje ka mbetur në tentativë. I dyshuari mashkull, i nacionalitetit shqiptar ka shtënë me armë në drejtim të një mashkulli tjetër. Si pasojë e këtij sulmi, viktima ka pësuar lëndime të rënda trupore e më pas është dërguar për trajtim mjekësor në QKUK ...

Lexo më shumë »

Arrestohen shtatë persona për vjedhje të rënda në Pejë

arr

Policia e Kosovës në rajonin e Pejës ka njoftuar se pas një pune operative dhe hetuese në identifikimin dhe kapjen e kryerësve të veprave penale të vjedhjeve të rënda që kanë ndodhur në zonën e Pejës, për një periudhë kohore, ka arritur të arrestojë shtatë të dyshimtë. “Me datën 5.10.2015 ...

Lexo më shumë »

Londër, burg përjetë shqiptarit; vrau rumunin duke luajtur shah

8

Një gjykatë londineze dënoi me burg përjetë një emigrant shqiptar, i cili pas një zënke – teksa po luante shah, – goditi me thikë një fqinjin e tij rumun. “Snaresbrook Crown Court”, gjykatë në Londër, vendosi dënimin me burgim të përjetshëm për Massimo Fishtin, me të drejtë daljeje përpara një ...

Lexo më shumë »

Në kërkim në Itali, arrestohet në Bllatë shtetasi maqedonas

96

Një shtetas maqedonas është ndaluar në pikën e kalimit kufitar të Bllatës, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga shteti italian. Burime zyrtare të policisë së Dibrës bëjnë me dije se Kastriot Krliu, 46 vjeç, banues i lagjes “Goce Dellçev”, në Dibër të Maqedonisë kërkohet nga Interpol Roma. Ai është ...

Lexo më shumë »

Arrestohen dy persona të përfshirë në fajde

2

Deri më tani janë arrestuar dy persona si të dyshuar për përfshirje në fajde. Aksioni i bastisjes është duke vazhduar edhe këto momente në disa lokacione tjera. Aksion ndaj fajdexhinjve në Prishtinë Në orët e hershme të mëngjesit, Njësia për Krime Ekonomike e Policisë së Kosovës ka filluar një aksion ...

Lexo më shumë »

Vritet shqiptari nga Kosova në Suedi

ITET

Të dielën mbrëma në Helsingborg të Suedisë është vrarë një i ri shqiptar nga Kosova. Bëhet e ditur se ai është Ruhan Brahimi, 30 vjeçar, me prejardhje nga Koshtova e Mitrovicës. Dorasi kishte shtënë nga dritarja drejt Brahimit që gjendej brenda në shtëpi. 30 vjeçari kishte marrë plagë të rënda, ...

Lexo më shumë »

Rrahje në mes dy familjeve, një person goditet me sëpatë

9

Dy familje në Kaçanik janë përleshur në mes vete për shkak të një prone. Të përfshirë ishin katër persona, ku njëri prej tyre ka marrë lëndime trupore nga një mjet i fortë (sëpatë). Viktima është dërguar për tretman mjekësor. Kurse, i dyshuari është arrestuar dhe me urdhër të prokurorit dërgohet ...

Lexo më shumë »